FolderShare (3.1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (130 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Administer
fr: Administrer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Comments
fr: Commentaires

en: unknown
fr: inconnu

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: updated
fr: mis à jour

en: created
fr: créé

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Move
fr: Déplacer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Archive
fr: Archiver

en: Views
fr: Vues

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Rename
fr: Renommer

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Table of contents
fr: Table des matières

en: All
fr: Tout

en: Done
fr: Terminé

en: Not found
fr: Non trouvé

en: New folder
fr: Nouveau répertoire

en: Creation date
fr: Date de création

en: Fields
fr: Champs

en: item
fr: élément

en: items
fr: éléments

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Media
fr: Média

en: help
fr: aide

en: Owner
fr: Propriétaire

en: added
fr: ajouté

en: Kind
fr: Type

en: Close
fr: Fermer

en: fields
fr: champs

en: Folders
fr: Dossiers

en: Created date
fr: Date de création

en: Share
fr: Partager

en: Modified
fr: Modifié

en: Shared
fr: Partagé

en: Change
fr: Modifier

en: zero
fr: zéro

en: one
fr: un

en: two
fr: deux

en: three
fr: trois

en: four
fr: quatre

en: five
fr: cinq

en: seven
fr: sept

en: eight
fr: huit

en: nine
fr: neuf

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain(e) ?

en: Permissions
fr: Droits

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Changed
fr: Modifié

en: Copy
fr: Copier

en: Usage
fr: Utilisation

en: Restore
fr: Restaurer

en: Modified date
fr: Date de modification

en: nothing
fr: rien

en: deleted
fr: supprimé

en: About
fr: À propos

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Favorites
fr: Favoris

en: Release
fr: Version

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: changed
fr: changé

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: Scheduled time
fr: Date planifiée

en: Delete...
fr: Supprimer...

en: Uses
fr: Utilisations

en: MIME type
fr: Type MIME

en: File system
fr: Système de fichiers

en: Trash
fr: Corbeille

en: Search index
fr: Index de recherche

en: this
fr: ceci

en: User autocomplete
fr: Saisie semi-automatique des noms d'utilisateur

en: forms
fr: formulaires

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Displays
fr: Affichages

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: Created year
fr: Année de création

en: Created month
fr: Mois de création

en: Created day
fr: Jour de création

en: Created week
fr: Semaine de création

en: folder
fr: dossier

en: 1 byte | @count bytes
fr[0]: @count octet
fr[1]: @count octets

en: The item has been deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Re-index
fr: Ré-indexer

en: Search...
fr: Chercher...

en: Tracking user activity
fr: Suivi de l'activité de l'utilisateur

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: media
fr: média

en: Task ID
fr: Identifiant (ID) de la tâche

en: Bytes
fr: Octets

en: Link to item
fr: Lien vers l'élément

en: files
fr: fichiers

en: Canceled.
fr: Annulé.

en: Show/hide
fr: Montrer/masquer

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fr: Votre recherche comporte trop d'opérateurs AND/OR. Seuls les @count premiers termes seront pris en compte dans cette recherche.

en: File storage
fr: Stockage de fichiers

en: Update manually
fr: Mettre à jour manuellement

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

en: Manage services
fr: Gestion des services

en: Empty formatter
fr: Outil de mise en forme vide
