Font Awesome fields (8.x-1.8) - en to de translation catalogue (32 entries)

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Size
de: Größe

en: Default
de: Standard

en: Icon
de: Symbol

en: Fields
de: Felder

en: No results found.
de: Keine Ergebnisse gefunden.

en: Default value
de: Standardwert

en: Fixed Width
de: Feste Breite

en: Show All
de: Alle anzeigen

en: Size: @size
de: Größe: @size

en: Size of the icon
de: Piktogrammgröße

en: Integrate Drupal with Font Awesome, the most popular icon set and toolkit.
de: Integriert die Beliebte Piktogramm-Bibiliothek Font-Awesome in Drupal.

en: Font Awesome icon picker widget settings
de: Einstellungen des Font-Awesome-Steuerelements

en: Icon formatter settings
de: Piktogrammanzeigeformat

en: Extra small, @size
de: Extraklein @size

en: Small, @size
de: Klein @size

en: Large, @size
de: Groß, @size

en: Two times, @size
de: 2x @size

en: Three times, @size
de: 3x  @size

en: Four times, @size
de: 4x @size

en: Five times, @size
de: 5 x @size

en: Six times, @size
de: 6x @size

en: Seven times, @size
de: 7x @size

en: Eight times, @size
de: 8x @size

en: Nine times, @size
de: 9x @size

en: Ten times, @size
de: 10x @size

en: Default icon to show when the field is empty
de: Standardpiktogramm, das angezeigt wird, wenn das Feld leer

en: Default value: @default_value
de: Standardwert: @default_value

en: Font Awesome icon picker
de: Font-Awesome-Piktogrammauswahl

en: Show icon with a fixed width
de: Piktogramm mit festgelegter Breite anzigen

en: Add the class "fa-fw" to the icon. See <a href="@url">documentation</a> for more information
de: Fügen Sie dem Symbol die Klasse „fa-fw" hinzu. Siehe <a href="@url">Dokumentation</a> für weitere Informationen

en: Add "@fixed_width" class to the icon
de: Klasse „@fixed_width" zu Piktogramm hinzufügen
