Font Awesome Iconpicker (3.0.0) - en to it translation catalogue (11 entries)

en: Type
it: Tipo

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Custom
it: Personalizzato

en: Widget settings
it: Impostazioni widget

en: About
it: Informazioni

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Formatter settings
it: Impostazioni del formatter

en: Type: @type
it: Tipo: @type

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder
