Font Awesome (FontAwesome UI) (1.0.0-beta1) - en to hi translation catalogue (51 entries)

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: List
hi: सूची

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Version
hi: संस्करण

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: px
hi: पिक्सेल

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Normal
hi: सामान्य

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Scale
hi: पैमाना

en: Colors
hi: रंग

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Method
hi: तरीका

en: Color
hi: रंग

en: Not installed
hi: स्थापित नहीं

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Position
hi: स्थान

en: Duration
hi: अवधि

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Negate
hi: नकारना

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Style
hi: अंदाज

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Border color
hi: बॉर्डर का रंग

en: Rebuild
hi: पुनर्निर्माण

en: About
hi: के बारे में

en: Direction
hi: दिशा

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Restricted to certain pages
hi: कुछ पन्नों के लिए प्रतिबंधित

en: Installed themes
hi: स्थापित थीम्स
