Font Awesome UI (1.0.0-rc2) - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Icon
fr: Icône

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Icons
fr: Icônes

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Files
fr: Fichiers

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Width
fr: Largeur

en: Linear
fr: Linéaire

en: Scale
fr: Échelle

en: Load
fr: Charger

en: Colors
fr: Couleurs

en: Border
fr: Bordure

en: Method
fr: Méthode

en: Color
fr: Couleur

en: Padding
fr: Remplissage

en: Not installed
fr: Non installé

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Append
fr: Ajouter

en: Duration
fr: Durée

en: Hidden
fr: Caché

en: Attach method
fr: Méthode d'attache

en: Border padding
fr: Bourre (padding) des bordures

en: Negate
fr: Inverse

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Fade
fr: Fondu

en: Units
fr: Unités

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Reverse
fr: Inversé

en: Themes
fr: Thèmes

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Outset
fr: Début

en: Color picker
fr: selectionneur de couleur

en: Usage
fr: Utilisation

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Local
fr: Locale

en: Radius
fr: Rayon

en: Border style
fr: Style de bordure

en: About
fr: À propos

en: Opacity
fr: Opacité

en: Fixed Width
fr: Largeur fixe

en: Light
fr: Léger

en: Color 1
fr: Couleur 1

en: Color 2
fr: Couleur 2

en: Border radius
fr: Rayon de la bordure

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Animate
fr: Animer

en: Variant
fr: Variante

en: Rotate
fr: Rotation

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: All pages except those listed
fr: Toutes les pages sauf celles listées

en: Restricted to certain pages
fr: Réservé à certaines pages

en: Customization
fr: Personnalisation

en: Fixed width
fr: Largeur fixe

en: Max height
fr: Hauteur max

en: Enable search
fr: Activer la recherche

en: Alternate
fr: Alterner

en: RTL support
fr: Support du RTL (Right To Left)

en: Loading method
fr: Méthode de chargement

en: Activate on specific themes
fr: Activer sur des thèmes spécifiques

en: element
fr: élément

en: Installed themes
fr: Thèmes installés

en: Save and go to list
fr: Enregistrer et aller à la liste
