Formazing (8.x-3.03) - en to hi translation catalogue (38 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Changed
hi: बदल गया

en: Form name
hi: फार्म का नाम

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Save order
hi: क्रम सुरक्षित करें

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Text value
hi: पाठ मान
