Forms Steps (8.x-1.0-rc3) - en to it translation catalogue (29 entries)

en: Forms
it: Form

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Created
it: Creato

en: Node Type
it: Tipo di nodo

en: Changed
it: Modificato

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Step
it: Passo

en: Steps
it: Passi

en: Route
it: Itinerario

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Form mode
it: Modalità form

en: Administrative description
it: Descrizione per l'amministratore

en: Entity ID
it: ID Entità

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
it: Il nome leggibile dalla macchina deve essere univoco e può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore. Inoltre, non può contenere la parola riservata «custom»
