Forms Steps (8.x-1.3) - en to pt translation catalogue (40 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Settings
pt: Definições

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Created
pt: Criado

en: Url
pt: URL

en: Node Type
pt: Tipo de Nó

en: No entries available.
pt: Sem registos disponíveis.

en: Workflow Name
pt: Nome do fluxo de trabalho

en: Changed
pt: Alterado

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Link visibility
pt: Visibilidade da ligação

en: Step
pt: Passo

en: Cancel label
pt: Cancelar etiqueta

en: Steps
pt: Passos

en: Route
pt: Rota

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Bundle
pt: Pacote

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Progress bar
pt: Barra de progresso

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de máquina único. Pode apenas conter letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
pt: O nome-máquina deve ser único e só pode conter letras minúsculas, números e traço inferior. Para além disso, não pode ser a palavra reservada "custom".

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.
