Forms Steps (8.x-1.7) - en to de translation catalogue (56 entries)

en: Forms
de: Formulare

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Description
de: Beschreibung

en: Edit
de: Bearbeiten

en: None
de: Keine

en: Message
de: Benachrichtigung

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Weight
de: Gewichtung

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: Default
de: Standard

en: View
de: Ansicht

en: User Name
de: Benutzername

en: Created
de: Erstellt

en: Url
de: URL

en: Node Type
de: Inhaltstyp

en: Id
de: ID

en: No entries available.
de: Keine Einträge verfügbar.

en: Message description
de: Beschreibung der Nachricht

en: Workflow Name
de: Arbeitsablauf-Name

en: Changed
de: Geändert

en: Language code
de: Sprachkürzel

en: Link visibility
de: Sichtbarkeit des Links

en: Step
de: Schritt

en: Cancel label
de: Beschriftung des „Abbrechen“-Buttons

en: Steps
de: Arbeitsschritte

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: Bundle
de: Subtyp

en: Form mode
de: Formulardarstellung

en: Administrative description
de: Administrative Beschreibung

en: Entity Type
de: Entitätstyp

en: Progress bar
de: Fortschrittsbalken

en: Entity ID
de: Entitäts-ID

en: Internal path
de: Interner Pfad

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
de: Ein eindeutiger Systemname kann nur Kleinbuchstaben, Zahlen und Unterstriche enthalten.

en: Weight for @title
de: Gewichtung für @title

en: db_update failed. Message = %message, query= %query
de: db_update ist fehlgeschlagen. Meldung= %message, query= %query

en: Cancel Button
de: Abbrechen-Knopf

en: Canceled.
de: Abgebrochen.

en: Entity bundle
de: Entitätssubtyp

en: Edit step
de: Seite bearbeiten

en: Submit label
de: Beschriftung für Abschicken

en: Routes
de: Routen

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
de: Der Systemname muss eindeutig sein und darf nur Kleinbuchstaben, Ziffern und Unterstriche enthalten. Außerdem darf das reservierte Wort „custom“ <em>nicht</em> enthalten sein.

en: The time that the entity was created.
de: Der Erstellungszeitpunkt der Entität.

en: The time that the entity was last edited.
de: Der letzte Aktualisierungszeitpunkt der Entität.

en: The Name of the associated user.
de: Der Name des zugehörigen Benutzers.

en: Form Mode
de: Formularmodus

en: Administer Forms Steps
de: Forms Steps verwalten

en: Edit @step step
de: Schritt @step bearbeiten

en: Delete @step step
de: Schritt @step löschen

en: db_insert failed. Message = %message
de: db_insert fehlgeschlagen. Meldung = %message

en: Progress bar settings
de: Fortschrittsbalken-Einstellungen
