Forms Steps (8.x-1.7) - en to ru translation catalogue (53 entries)

en: Forms
ru: Формы

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Edit
ru: Редактировать

en: None
ru: Нет

en: Message
ru: Сообщение

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Settings
ru: Настройки

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: View
ru: Просмотр

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: Created
ru: Создано

en: Url
ru: Url-адрес

en: Node Type
ru: Тип материала

en: No entries available.
ru: Нет доступных записей

en: Workflow Name
ru: Название документооборота

en: Changed
ru: Изменение

en: Language code
ru: Код языка

en: Link visibility
ru: Видимость ссылки

en: Step
ru: Шаг

en: Cancel label
ru: Подпись Отмены голоса

en: Steps
ru: Шаги

en: Route
ru: Маршрут

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Bundle
ru: Набор

en: Form mode
ru: Режим формы

en: Administrative description
ru: Административное описание

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Progress bar
ru: Прогресс бар

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Internal path
ru: Внутренний путь

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя. Оно может содержать только латинские буквы нижнего регистра, цифры и символы подчёркивания.

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Canceled.
ru: Отменено.

en: Entity bundle
ru: Подтип сущности

en: Routes
ru: Маршруты

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
ru: Машинное имя должно быть уникальным, содержать только буквы в нижнем регистре, цифры и символы подчёркивания. Так же нельзя использовать зарезервированное слово "custom".

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: There are no steps yet.
ru: Шаги ещё не созданы

en: Select the steps for which the current progress step should be active.
ru: Выберите шаги, для которых текущий шаг выполнения должен быть активным.

en: Select the step for which the current progress step should redirect on click. Leave empty for no link on this progress step.
ru: Выберите шаг, для которого текущий шаг выполнения должен перенаправляться при нажатии. Оставьте пустым, чтобы на этом этапе не было ссылки.

en: Select the steps for which the link will be shown.
ru: Выберите шаги, для которых будет отображаться ссылка

en: This Forms Steps has no steps and will be disabled until there is at least one, <a href=":add-step">add a new step.</a>
ru: В формах нет шагов, и они будут отключены до тех пор, пока не будет хотя бы одного шага. Сначала<a href=":add-step">добавьте шаги</a>.

en: Show links only if the concerning steps have been saved in the database
ru: Показывать ссылки только  если соответствующие шаги сохранены в базе данных.

en: Also show the link of the step following the last step that was saved to the database
ru: Показывать ссылку на шаг, следующий за сохраненным в базе данных.

en: Defines how the user should be redirected after the last step submission.<br/><strong>Internal:</strong> An internal path that is accessible to the user.<br/><strong>External:</strong> An absolute URL to an external target.<br/><strong>Route:</strong> A route name. Forms Steps current route parameters will be passed to this route. Advanced user only.<br/><strong>Current Entity:</strong> Redirects to the current Node View.
ru: Определяет, как пользователь будет перенаправлен после выполнения последнего шага.<br><strong>Internal:</strong> внутренний путь, доступный пользователю.<br><strong>External:</strong> абсолютный URL-адрес внешней цели.<br><strong>Route:</strong> имя маршрута. Формы Шаги текущие параметры маршрута будут переданы в этот маршрут. Только для опытных пользователей.<br><strong>Current Entity:</strong> перенаправляет к текущему представлению узла.
