Forum (1.0.3) - en to fi translation catalogue (124 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Delete
fi: Poista

en: Replies
fi: Vastaukset

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Comments
fi: Kommentit

en: On
fi: Käytössä

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Container
fi: Säiliö

en: root
fi: juuri

en: Parent
fi: Isäntä

en: Add container
fi: Lisää säiliö

en: Settings
fi: Asetukset

en: edit container
fi: muokkaa säiliötä

en: General discussion
fi: Yleinen keskustelu

en: edit forum
fi: muokkaa foorumia

en: Forum name
fi: Foorumin nimi

en: forum
fi: foorumi

en: Add forum
fi: Lisää foorumi

en: n/a
fi: ei mitään

en: Last post
fi: Uusin kirjoitus

en: Off
fi: Pois päältä

en: Comment
fi: Kommentti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Term
fi: Termi

en: Last reply
fi: Viimeisin vastaus

en: Forum
fi: Foorumi

en: Goal
fi: Tavoite

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Topics
fi: Aiheet

en: Topic
fi: Aihe

en: Posts
fi: Kirjoitukset

en: Forums
fi: Foorumit

en: No forums defined
fi: Yhtään foorumia ei ole määritelty.

en: This topic has been moved
fi: Tämä keskustelu on siirretty

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Date - newest first
fi: Päivämäärä - uusimmat ensin

en: Date - oldest first
fi: Päivämäärä - vanhimmat ensin

en: Edit container
fi: Muokkaa säiliötä

en: Hot topic threshold
fi: Suositun aiheen raja

en: Topics per page
fi: Aiheita sivua kohden

en: Posts - most active first
fi: Aiheen mukaan - aktiivisimmat ensin

en: Posts - least active first
fi: Aiheen mukaan - vähiten aktiiviset ensin

en: New forum topics
fi: Uusimmat foorumin aiheet

en: More help
fi: Lisää apua

en: Number of topics
fi: Keskusteluiden määrä

en: Active forum topics
fi: Aktiiviset keskustelut

en: Read the latest forum topics.
fi: Lue uusimmat keskustelut.

en: Edit forum
fi: Muokkaa foorumia

en: Default order
fi: Oletusjärjestys

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
fi: Tämä sanasto määrittää foorumien rakenteen. Jotkin tavallisest sanastojen asetukset eivät ole käytettävissä.

en: Leave shadow copy
fi: Jätä varjokopio

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
fi: Jos siirrät tätä keskustelua, vanhalle foorumille voidaan jättää uudelle foorumille ohjaava linkki eli <em>varjokopio</em>.

en: Container name
fi: Säiliön nimi

en: forum container
fi: foorumisäiliö

en: Created new @type %term.
fi: Luotu uusi @type %term.

en: The @type %term has been updated.
fi: Päivitetty @type %term.

en: About
fi: Tietoja

en: Not sticky
fi: Ei kiinnitetty

en: New posts
fi: Uutta sisältöä

en: Steps
fi: Vaiheet

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Uses
fi: Käyttää

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The number of comments a node has.
fi: Solmulla olevien kommenttien lukumäärä.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
fi: Lyhyt mutta kuvaava nimi näille keskusteluille

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
fi: Tämän foorumin keskustelujen kuvaus ja ohjeet.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
fi: Lyhyt mutta kuvaava nimi tälle foorumien kokoelmalle.

en: Default number of forum topics displayed per page.
fi: Kullakin sivulla näytettävien keskustelujen oletusmäärä.

en: Default display order for topics.
fi: Missä järjestyksessä keskustelut oletuksena näytetään?

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
fi: Säiliöt sijoitetaan tavallisesti ylimmälle tasolle (juuri), mutta ne voi myös sijoittaa toisen säiliön tai foorumin sisään.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
fi: Foorumin voi sijoittaa ylimmälle tasolle (juuri), tai toisen foorumin tai säiliön sisään.

en: Forum topic
fi: Foorumin aihe

en: You are not allowed to post new content in the forum.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa uutta sisältöä keskustelupalstalle.

en: No new posts
fi: Ei uutta sisältöä

en: Sticky topic
fi: Kiinteä aihe

en: Administer forums
fi: Foorumeiden ylläpito

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fi: Kuinka monta vastausta keskusteluaiheessa on oltava jotta se tulkitaan "kuumaksi".

en: Starting a discussion
fi: Keskustelun aloitus

en: Moving forum topics
fi: Foorumin otsikoiden siirtäminen

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
fi: Foorumin aihe ja kaikki sen sisältämät kommentit voidaan siirtää foorumeiden välillä valitsemalla eri foorumi keskusteluaihetta muokattaessa. Kun siirrät foorumin eri foorumiin, <em>Jätä varjokopio</em> linkki luo linkin alkuperäisestä foorumista uuteen.

en: Locking and disabling comments
fi: Kommenttien lukitseminen ja käytöstä poistaminen

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
fi: Valitsemalla <em>Suljettu</em> tilan <em>Kommenttiasetusten</em> alla estät kommenttien lisäämisen viestiketjuun. Jos valitset <em>Piilotettu</em> tilan <em>Kommentointiasetusten</em> alla muokatessasi foorumin otsikkoa, saat piilotettua kaikki olemassaolevat kommentit ja estettyä uusien kommenttien lisäämisen.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
fi: Foorumit sisältävät aiheita. Käytä säiliöitä foorumeiden ryhmittelyyn.

en: Use containers to group related forums.
fi: Käytä säiliöitä foorumeiden ryhmittelyyn.

en: A forum holds related forum topics.
fi: Foorumi sisältää listan liittyvistä foorumin otsikoista.

en: Add new @node_type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi @node_type

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
fi: %forum on foorumisäiliö eikä yksittäinen foorumi. Valitse sen sijaan yksi allaolevista foorumeista.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
fi: <em>Foorumin keskusteluaihe</em> aloittaa keskusteluketjun foorumin sisällä.

en: Control forum hierarchy settings.
fi: Foorumin hierarkian ylläpito

en: Forum navigation vocabulary
fi: Foorumin navigointiin käytettävä sanasto

en: Provides discussion forums.
fi: Tarjoaa keskustelufoorumeita.

en: Forum settings
fi: Foorum-asetukset

en: Hot topic, new comments
fi: Kuuma aihe, uudet kommentit

en: Hot topic
fi: Kuuma aihe

en: Normal topic
fi: Normaali aihe

en: Closed topic
fi: Suljettu aihe

en: The content title.
fi: Sisällön otsikko.

en: The date the content was posted.
fi: Sisällön kirjoituspäivämäärä.

en: Whether or not the content is sticky.
fi: Onko sisältö kiinteä listoissa vaiko ei.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fi: Onko sisältö kiinteä listoilla vaiko ei, Listataksesi kiinteästi listoille kiinnitetyn sisällön ensimmäiseksi, laita tähän asetukseksi aleneva.

en: Has taxonomy term ID
fi: On luokittelutermin ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fi: Näytä sisältö jos siihen liittyy valitut luokittelutermit.

en: Has taxonomy term
fi: On luokittelutermi

en: Block count
fi: Lohkojen lukumäärä

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa foorumin %label?

en: Forum content
fi: Foorum-sisältö

en: The content ID of the forum index entry.
fi: Foorumin indeksointikohteen sisältö ID.

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
fi[0]: 1 uusi kirjoitus <span class="visually-hidden">foorumissa %title</span>
fi[1]: @count uutta kirjoitusta <span class="visually-hidden">foorumissa %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
fi[0]: 1 uusi kirjoitus <span class="visually-hidden">aiheessa %title</span>
fi[1]: @count uutta kirjoitusta <span class="visually-hidden">aiheessa %title</span>

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
fi: Forum %label ja sen alifoorumit poistettiin.

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
fi: foorum: poistettiin %label ja sen alifoorumit

en: Updated @type %term.
fi: Päivitettiin @type %form.

en: Delete forum
fi: Poista foorumi

en: Lists (Views)
fi: Listaukset (Views)

en: Log in to post new content in the forum.
fi: Kirjaudu sisään lisätäksesi uutta sisältöä foorumille.
