Forum (1.0.3) - en to id translation catalogue (120 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Replies
id: Balasan-balasan

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Comments
id: Komentar

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Container
id: Kontainer

en: root
id: akar

en: Parent
id: Induk

en: Add container
id: Tambah kontainer

en: Settings
id: Pengaturan

en: edit container
id: edit kontainer

en: General discussion
id: Diskusi umum

en: Forum name
id: Nama forum

en: Add forum
id: Tambah forum

en: n/a
id: t/t

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Off
id: Matikan

en: Comment
id: Komentar

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Term
id: Istilah

en: Last reply
id: Balasan terakhir

en: Goal
id: Tujuan

en: Uncategorized
id: Tidak dikategorikan

en: Topics
id: Topik-topik

en: Topic
id: Topik

en: Posts
id: Pos

en: Forums
id: Forum-forum

en: No forums defined
id: Forum belum ditetapkan

en: This topic has been moved
id: Topik ini sudah dipindahkan

en: New comments
id: Komentar baru

en: Sticky
id: Menempel

en: Date - newest first
id: Tanggal - baru -> lama

en: Date - oldest first
id: Tanggal - lama -> baru

en: Edit container
id: Edit kategori

en: Hot topic threshold
id: Ambang topik panas

en: Topics per page
id: Topik per halaman

en: Posts - most active first
id: Entri - aktif->tidak aktif

en: Posts - least active first
id: Entri - tidak aktif->aktif

en: New forum topics
id: Topik forum baru

en: More help
id: Bantuan lebih lanjut

en: Number of topics
id: Jumlah topik

en: Active forum topics
id: Topik forum aktif

en: Read the latest forum topics.
id: Baca topik forum terbaru.

en: Default order
id: Urutan standar

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
id: Ini adalah kosakata forum yang ditunjuk. Beberapa pilihan kosakata normal telah dihapus.

en: Leave shadow copy
id: Buat salinan bayangan

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
id: Jika anda memindahkan topik ini, anda bisa meninggalkan link di forum lama yang mengarah ke forum baru.

en: Container name
id: Nama kategori forum

en: forum container
id: kategori forum

en: Created new @type %term.
id: @type %term baru sudah dibuat.

en: The @type %term has been updated.
id: @type %term sudah dimutakhirkan.

en: About
id: Tentang

en: Not sticky
id: Tidak dipucuk

en: New posts
id: Tulisan baru

en: Steps
id: Langkah-langkah

en: Properties
id: Properti

en: Uses
id: Penggunaan

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Last comment time
id: Waktu komentar terakhir

en: Date and time of when the last comment was posted.
id: Tanggal dan waktu kapan komentar terakhir dipos

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: The number of comments a node has.
id: Jumlah komentar yang dimiliki node.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
id: Nama yang singkat tapi berarti untuk kumpulan diskusi berjenjang ini.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
id: Penjelasan dan petunjuk untuk diskusi dalam forum ini.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
id: Nama yang singkat tapi berarti untuk kumpulan forum terkait.

en: Default number of forum topics displayed per page.
id: Jumlah standar topik forum yang ditampilkan per halaman.

en: Default display order for topics.
id: Urutan standar untuk menampilkan topik.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
id: Kategori biasanya ditempatkan di tingkat atas (utama), tetapi juga bisa ditempatkan di bawah kategori atau forum lain.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
id: Forum bisa ditempatkan di tingkat atas (utama), tetapi biasanya ditempatkan di bawah kategori atau forum lain.

en: Forum topic
id: Topik forum

en: You are not allowed to post new content in the forum.
id: Anda tidak diperbolehkan untuk memposting konten di forum

en: No new posts
id: Belum ada tulisan baru

en: Sticky topic
id: Stiky topik

en: Administer forums
id: Mengelola forum

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
id: Jumlah jawaban yang harus dimiliki oleh sebuah topik untuk dianggap "panas".

en: Starting a discussion
id: Memulai sebuah diskusi

en: Moving forum topics
id: Memindahkan topik forum

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
id: Topik forum (dan semua komentarnya) dapat dipindahkan antar forum dengan memilih forum yang berbeda saat mengedit topik forum. Saat memindahkan topik forum antar forum, opsi <em>Leave shadow copy</em> membuat sebuah tautan di forum asli yang menunjuk ke lokasi baru.

en: Locking and disabling comments
id: Mengunci dan matikan komentar

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
id: Memilih <em>Tertutup</em> di bawah <em>Setelan komentar</em> saat mengedit topik forum akan mengunci (mencegah komentar baru) pada utas. Memilih <em>Hidden</em> di <em>Setelan komentar</em> saat mengedit topik forum akan menyembunyikan semua komentar yang ada di utas, dan mencegah yang baru.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
id: Forum berisi topik forum. Gunakan wadah untuk mengkelompokkan forum yang terkait.

en: Use containers to group related forums.
id: Gunakan wadah untuk mengkelompokkan forum yang terkait.

en: A forum holds related forum topics.
id: Sebuah forum menyimpan topik forum yang terkait.

en: Add new @node_type
id: Buat @node_type baru

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
id: Item %forum adalah wadah forum, bukan forum. Pilih salah satu forum di bawah ini sebagai gantinya.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
id: Sebuah <em>topik forum </em> untuk memulai thread diskusi baru dalam forum.

en: Control forum hierarchy settings.
id: Pengaturan kontrol hirarki forum.

en: Forum navigation vocabulary
id: Navigasi kosakata forum

en: Provides discussion forums.
id: Menyediakan forum diskusi.

en: Forum settings
id: Pengaturan forum

en: Hot topic, new comments
id: Topik panas, komentar baru

en: Hot topic
id: Topik panas

en: Normal topic
id: Normal topik

en: Closed topic
id: Topik ditutup

en: The content title.
id: Judul konten.

en: The date the content was posted.
id: Tanggal konten diposting.

en: Whether or not the content is sticky.
id: Apakah kontennya sticky atau tidak.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
id: Apakah kontennya sticky atau tidak. Untuk mencantumkan konten sticky terlebih dahulu, atur ke urutan menurun.

en: Has taxonomy term ID
id: Memiliki ID istilah taksonomi

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
id: Menampilkan konten jika memiliki istilah taksonomi yang dipilih.

en: Has taxonomy term
id: Memiliki istilah taksonomi

en: Block count
id: Jumlah blok

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus %label forum?

en: Forum content
id: Konten forum

en: The content ID of the forum index entry.
id: ID konten dari entri indeks forum.

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
id[0]: 1 postingan baru<span class="visually-hidden"> di forum %title</span>
id[1]: @count postingan baru<span class="visually-hidden"> di forum %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
id[0]: 1 postingan baru<span class="visually-hidden"> dalam topik %title</span>
id[1]: @count postingan baru<span class="visually-hidden"> dalam topik %title</span>

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
id: Forum %label dan semua sub-forum telah dihapus.

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
id: forum: menghapus %label dan semua sub-forumnya.

en: Updated @type %term.
id: @type %term diperbarui.

en: Lists (Views)
id: Daftar (View)

en: Click <em>Save</em>.
id: Klik <em>Simpan</em>.

en: Comment_forum
id: Komentar_forum

en: Default comment field
id: Kolom komentar umum
