Forum (1.0.4) - en to sv translation catalogue (122 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Delete
sv: Radera

en: Replies
sv: Svar

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Comments
sv: Kommentarer

en: On
sv: På

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: Container
sv: Grupp

en: root
sv: rot

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Add container
sv: Lägg till forumgrupp

en: Settings
sv: Inställningar

en: edit container
sv: redigera gruppering

en: General discussion
sv: Allmän diskussion

en: edit forum
sv: redigera forum

en: Forum name
sv: Namn på forum

en: Add forum
sv: Lägg till forum

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Node
sv: Nod

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Off
sv: Av

en: Comment
sv: Kommentar

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last reply
sv: Senaste svar

en: Goal
sv: Mål

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: Posts
sv: Inlägg

en: Forums
sv: Forum

en: No forums defined
sv: Inga forum är angivna

en: This topic has been moved
sv: Detta diskussionsämne har flyttats

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Date - newest first
sv: Datum - nyaste först

en: Date - oldest first
sv: Datum - äldsta först

en: Edit container
sv: Redigera forumgrupp

en: Hot topic threshold
sv: Tröskelvärde för hett ämne

en: Topics per page
sv: Ämnen per sida

en: Posts - most active first
sv: Inlägg - mest aktiva först

en: Posts - least active first
sv: Inlägg - minst aktiva först

en: New forum topics
sv: Nya diskussionsämnen

en: More help
sv: Mer hjälp

en: Number of topics
sv: Antal ämnen

en: Active forum topics
sv: Aktiva diskussionsämnen

en: Read the latest forum topics.
sv: Läs de senaste diskussionsämnena.

en: Edit forum
sv: Redigera forum

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
sv: Detta är den speciella vokabulären för forum. Några av de vanliga alternativen för vokabulärer har tagits bort.

en: Leave shadow copy
sv: Lämna kvar skuggkopia

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
sv: Om du flyttar detta ämne kan du lämna en länk i det gamla forumet till det nya.

en: Container name
sv: Namn på forumgrupp

en: forum container
sv: forumgrupp

en: Created new @type %term.
sv: Skapade ny(tt) @type: %term.

en: The @type %term has been updated.
sv: @type %term har uppdaterats.

en: About
sv: Om

en: Not sticky
sv: Ej klistrad

en: New posts
sv: Nya inlägg

en: Steps
sv: Steg

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Uses
sv: Använder

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av trådade diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
sv: Beskrivning och riktlinjer för diskussioner inom det här forumet.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av relaterade forum.

en: Default number of forum topics displayed per page.
sv: Förvalt antal av diskussionsämnen som visas per sida.

en: Default display order for topics.
sv: Förvald visningsordning för ämnen.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
sv: Forumgrupper placeras vanligtvis på översta nivån (rotnivån), men kan också placeras inuti en annan forumgrupp eller forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
sv: Forum kan placeras på översta nivån (roten), eller inuti en annan gruppering eller forum.

en: Forum topic
sv: Diskussionsämne

en: You are not allowed to post new content in the forum.
sv: Du har inte tillåtelse att lägga till nytt innehåll i forumet.

en: No new posts
sv: Inga nya inlägg

en: Sticky topic
sv: Klistrat ämne

en: Administer forums
sv: Administrera forum

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet svar ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: Starting a discussion
sv: Påbörja en diskussion

en: Moving forum topics
sv: Flyttar diskussionsämnen

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
sv: Ett diskussionsämne (och alla dess kommentarer) kan flyttas mellan forum genom att välja ett nytt forum när du redigerar ett diskussionsämne. När du flyttar ett diskussionsämne mellan forum så kommer alternativet <em>Lämna skuggkopia</em> att skapa en länk till originalforumet som pekar till den nya platsen.

en: Locking and disabling comments
sv: Låser och inaktiverar kommentarer

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
sv: Genom att välja <em>Stängd</em> i <em>Inställningar för kommentarer</em> då ett diskussionsämne redigeras låser du tråden (och förhindrar att nya kommentarer postas). Genom att välja <em>Dold</em> i <em>Inställningar för kommentarer</em> då ett diskussionsämne redigeras kommer alla befintliga kommentarer i tråden att döljas och förhindra att nya postas.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
sv: Forum innehåller diskussionsämnen. Använd forumgrupper för att gruppera relaterade forum.

en: Use containers to group related forums.
sv: Använd forumgrupper för att gruppera relaterade forum.

en: A forum holds related forum topics.
sv: Ett forum innehåller relaterade diskussionsämnen.

en: Add new @node_type
sv: Skapa ny @node_type

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
sv: Alternativet %forum är en forumgrupp. Välj ett av forumen nedan istället.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
sv: Ett <em>diskussionsämne</em> påbörjar en ny trådad diskussion inom ett forum.

en: Control forum hierarchy settings.
sv: Kontrollera inställningar för forumhierarkier.

en: Forum navigation vocabulary
sv: Vokabulär för forumnavigation

en: Provides discussion forums.
sv: Tillhandahåller diskussionsforum.

en: Forum settings
sv: Inställningar för forum

en: Hot topic, new comments
sv: Hett ämne, nya kommentarer

en: Hot topic
sv: Hett ämne

en: Normal topic
sv: Vanligt ämne

en: Closed topic
sv: Stängt ämne

en: The content title.
sv: Innehållets titel.

en: The date the content was posted.
sv: Datumet som innehållet lades in.

en: Whether or not the content is sticky.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej. För att lista klistrat innehåll först, sätt detta till ökande.

en: Has taxonomy term ID
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna.

en: Has taxonomy term
sv: Har taxonomiterm

en: Block count
sv: Antal block

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
sv: Är du säker på att du vill radera forumet %label?

en: Forum content
sv: Innehåll i forum

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
sv[0]: 1 nytt inlägg<span class="visually-hidden"> i forum %title</span>
sv[1]: @count nya inlägg<span class="visually-hidden"> i forum %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
sv[0]: 1 nytt inlägg<span class="visually-hidden"> i tråd %title</span>
sv[1]: @count nya inlägg<span class="visually-hidden"> i tråd %title</span>

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
sv: forum: raderade %label och alla dess underliggande forum.

en: Updated @type %term.
sv: Uppdaterade @type %term.

en: Delete forum
sv: Radera forum

en: Click <em>Save</em>.
sv: Klicka på <em>Spara</em>.

en: Log in to post new content in the forum.
sv: Logga in för att lägga in nytt innehåll i forumet.

en: By @author @time ago
sv: Av @author @time sedan

en: Default comment field
sv: Förvalt kommentarsfält
