Galleria JS (1.1.1) - en to it translation catalogue (33 entries)

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Top
it: In cima

en: Views
it: Viste

en: History
it: Cronologia

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Theme
it: Tema

en: Bottom
it: In fondo

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: next
it: successivo

en: Show
it: Mostra

en: Empty
it: Vuoto

en: Extend
it: Estendi

en: Transition
it: Transizione

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Style
it: Stile

en: Image crop
it: Ritaglia immagine

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Skin
it: Tema grafico

en: Overlay opacity
it: Opacità sfumatura

en: Widgets
it: Widget

en: Display the results as a slideshow.
it: Visualizza i risultati come slideshow

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Numbers
it: Numeri

en: Transition speed
it: Velocita della trasizione

en: Row class
it: Classe della riga

en: Data selector
it: Selettore dati

en: Slides
it: Slide

en: Select the skin to use for this display.  Skins allow for easily swappable layouts of things like next/prev links and thumbnails.  Note that not all skins support all widgets, so a combination of skins and widgets may lead to unpredictable results in layout.
it: Scegliere la personalizzazione grafica da usare per questa visualizzazione. Le personalizzazioni grafiche consentono di cambiare facilmente la disposizione di cose come i link precedente/seguente e le miniature. Non tutte le personalizzazioni grafiche supportano tutti i widget, quindi particolari combinazioni di widget e personalizzazioni grafiche potrebbero generare posizionamenti non ottimali.

en: Slideshow Type
it: Tipo di slideshaw
