Gamify by User Points (1.1.0-beta3) - en to id translation catalogue (54 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: Revisions
id: Revisi

en: Log message
id: Pesan log

en: Warning
id: Peringatan

en: Operation
id: Operasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Apply
id: Terapkan

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Alerts
id: Peringatan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Critical
id: Kritis

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Asc
id: Urutan turun

en: This field supports tokens.
id: Bidang ini mendukung token.

en: Entity link
id: Tautan entitas

en: @date by @username
id: @date oleh @username
