Gatsby Endpoints (8.x-1.0-alpha1) - en to fil translation catalogue (5 entries)

en: Delete
fil: Tanggalin

en: Operations
fil: Mga operasyon

en: Type
fil: Uri

en: Description
fil: Paglalarawan

en: Weight
fil: Timbang
