General Data Protection Regulation (3.0.0-alpha6) - en to ru translation catalogue (102 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: enabled
ru: включено

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Closed
ru: Закрыто

en: disabled
ru: отключено

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Requested
ru: Требуемое количество

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Message
ru: Сообщение

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Export
ru: Экспортировать

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Summary
ru: Сводка

en: View
ru: Просмотр

en: Filename
ru: Имя файла

en: Notes
ru: Примечания

en: User
ru: Пользователь

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Revisions
ru: Редакции

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Fields
ru: Поля

en: Authored by
ru: Автор

en: Desc
ru: По убыванию

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Template
ru: Шаблон

en: Task
ru: Задание

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Entity
ru: Сущность

en: Revert
ru: Вернуть

en: Getting Started
ru: Руководство для начинающих

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: missing
ru: отсутствует

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Removed
ru: Удалено

en: Processed
ru: Обработано

en: Apply
ru: Применить

en: Tasks
ru: Задачи

en: Explicit
ru: Явный

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Columns
ru: Колонки

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Bundle
ru: Набор

en: Created by
ru: Автор

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Agreement
ru: Пользовательское соглашение

en: Table name
ru: Название таблицы

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Needs review
ru: Необходим пересмотр

en: Terms of use
ru: Условия использования

en: Task ID
ru: ID задачи

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ru: Данные не могут быть сохранены потому, что каталог назначения %destination неверный. Это может быть вызвано неправильным использованием file_save_data() или отсутствующей оберткой потока (stream wrapper).

en: Checklist
ru: Чек-лист

en: Data export
ru: Экспорт данных

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Task type
ru: Тип задачи

en: About us
ru: О нас

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ru: Данные не могут быть сохранены потому, что путь назначения неверен. Более подробная информация находится в системном журнале.

en: Entity Bundles
ru: Бандлы сущности

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
ru: Вручную введённые пути должны начинаться с /, ? или #.

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: Privacy policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Add Task type
ru: Добавить тип задач

en: Create new Task entities
ru: Создать новую задачу

en: Administer Task entities
ru: Администрировать задачи

en: Allow to access the administration form to configure Task entities.
ru: Разрешить доступ к форме администрирования для настройки Задач.

en: Delete Task entities
ru: Удаление сущности задачи

en: Edit Task entities
ru: Редактирование сущности задачи
