General Data Protection Regulation (3.0.0) - en to pt translation catalogue (67 entries)

en: Title
pt: Título

en: enabled
pt: ativado

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Requested
pt: Requisitado

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Summary
pt: Resumo

en: View
pt: Ver

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Notes
pt: Notas

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Fields
pt: Campos

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Configuration
pt: Configurações

en: Task
pt: Tarefa

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Getting Started
pt: Iniciando

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: missing
pt: faltando

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Removed
pt: Removido

en: Apply
pt: Aplicar

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Columns
pt: Colunas

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Bundle
pt: Pacote

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Needs review
pt: Precisa ser revisado

en: Terms of use
pt: Termos de uso

en: Task ID
pt: ID da Tarefa

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
pt: Os dados não puderam ser salvos porque o destino %destination é inválido. Isso pode ter sido causado por um uso inapropriado de file_save_data() ou a falta de um stream wrapper.

en: About us
pt: Sobre nós

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
pt: Os dados não puderam ser salvos porque o destino é inválido. Há informações adicionais disponíveis no registro do sistema.

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
pt: Os caminhos inseridos manualmente devem iniciar com /, ? ou #.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Dashboard Blocks
pt: Blocos do Painel de Controle
