General Data Protection Regulation (8.x-1.0-alpha11) - en to tr translation catalogue (49 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: enabled
tr: etkin

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit
tr: Düzenle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Summary
tr: Özet

en: View
tr: Görüntüle

en: Notes
tr: Notlar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Fields
tr: Alanlar

en: Authored by
tr: Yazan

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Task
tr: Görev

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Entity
tr: Nesne

en: Revert
tr: Geri al

en: Getting Started
tr: Başlangıç

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Changed
tr: Değişti

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Apply
tr: Uygula

en: Tasks
tr: Görevler

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Machine name
tr: Makine adı

en: About
tr: Hakkında

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Field list
tr: Alan listesi

en: Revision translation affected
tr: Düzeltme çevirisi etkilendi

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
tr: Çevirinin son düzenlemesinin geçerli düzeltmeye ait olup olmadığını belirtir.

en: @date by @username
tr: @username tarafından @date
