General Data Protection Regulation (8.x-1.0-alpha12) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Title
it: Titolo

en: enabled
it: attivato

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Summary
it: Sommario

en: View
it: Visualizza

en: Notes
it: Note

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Fields
it: Campi

en: Authored by
it: Creato da

en: Configuration
it: Configurazione

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Entity
it: Entità

en: Revert
it: Ripristina

en: Getting Started
it: Iniziamo

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Apply
it: Applica

en: Tasks
it: Operazioni

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Columns
it: Colonne

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Table name
it: Nome della tabella

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Field list
it: Elenco campi

en: Terms of use
it: Termini di utilizzo

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
it: I percorsi inseriti manualmente devono iniziare con /, ? o #.

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username
