General Data Protection Regulation (8.x-1.0-alpha14) - en to pt translation catalogue (59 entries)

en: Title
pt: Título

en: enabled
pt: ativo

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Encerrada

en: disabled
pt: inativo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Requested
pt: Solicitado

en: Edit
pt: Editar

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Summary
pt: Resumo

en: View
pt: Mostrar

en: Notes
pt: Anotações

en: User
pt: Utilizador

en: Created
pt: Criado

en: Fields
pt: Campos

en: Authored by
pt: Criado por

en: Configuration
pt: Configuração

en: Task
pt: Tarefa

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Getting Started
pt: Introdução

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Apply
pt: Aplicar

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Columns
pt: Colunas

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Bundle
pt: Pacote

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Field list
pt: Lista de campos

en: Terms of use
pt: Termos de utilização

en: Task ID
pt: ID da tarefa

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
pt: Os dados não puderam ser guardados porque o destino %destination é inválido. Isto pode ser causado por um uso impróprio da função file_save_data() ou um "stream wrapper" em falta.

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
pt: Os dados não puderam ser guardados porque o destino é inválido. Mais informações estão disponíveis no log do sistema.

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
pt: Os caminhos inseridos manualmente devem começar com /, ? ou #.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: A revisão da tradução foi afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição da tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Dashboard Blocks
pt: Blocos do Painel de controlo
