GEDCOM (1.0.1) - en to hi translation catalogue (39 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Delete
hi: मिटायें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Parents
hi: जनक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Label
hi: लेबल

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Create
hi: बनाएँ

en: All
hi: सभी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Attributes
hi: गुण

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Today
hi: आज

en: Changed
hi: बदल गया

en: Apply
hi: लागू करें

en: About
hi: के बारे में

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में
