GEDCOM (1.0.0) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Comments
fr: Commentaires

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: Comment
fr: Commentaire

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Events
fr: Évènements

en: Attributes
fr: Attributs

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Changed
fr: Modifié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Children
fr: Enfants

en: Offset
fr: Décalage

en: Family
fr: Famille

en: Search content
fr: Rechercher dans le contenu

en: About
fr: À propos

en: event
fr: événement

en: ascending
fr: croissant

en: descending
fr: décroissant

en: Birthdays
fr: Anniversaires

en: Search index
fr: Index de recherche

en: no value
fr: pas de valeur

en: Database Server
fr: Serveur de base de données

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: Individuals
fr: Individus

en: Master
fr: Principal

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: Search Content
fr: Rechercher du contenu

en: Default content index
fr: Index de contenu par défaut

en: Default content index created by the Database Search Defaults module
fr: Index de contenu par défaut créé par le module Database Search Defaults

en: Default database server created by the Database Search Defaults module
fr: Serveur d'indexation en base de données par défaut créé par le module Database Search Defaults

en: Please enter some keywords to search.
fr: Veuillez saisir quelques mots-clés pour effectuer la recherche.

en: Displaying results @start - @end of @total
fr: Affichage des résultats @start - @end sur @total
