GEDCOM (1.0.1) - en to hu translation catalogue (58 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Delete
hu: Törlés

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Parents
hu: Szülők

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: ID
hu: Azonosító

en: Created
hu: Létrehozva

en: Create
hu: Létrehozás

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Authored by
hu: Szerző

en: Desc
hu: Csökk

en: Events
hu: Események

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Sort by
hu: Rendezés

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Today
hu: Ma

en: Changed
hu: Módosítva

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Children
hu: Gyermekek

en: Offset
hu: Eltolás

en: Family
hu: Család

en: Search content
hu: Tartalmak keresése

en: About
hu: Leírás

en: event
hu: esemény

en: ascending
hu: növekvő

en: descending
hu: csökkenő

en: Birthdays
hu: Születésnapok

en: Search index
hu: Keresési index

en: Database Server
hu: Adatbázis kiszolgáló

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Search result
hu: Keresés eredménye

en: Select any filter and click on Apply to see results
hu: Az eredmények megjelennek bármely szűrő kiválasztása után, az Alkalmaz gombra kattintva

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Zurücksetzen
hu: Visszaállítás

en: Sortieren nach
hu: Rendezés

en: Aufsteigend
hu: Növekvő

en: Absteigend
hu: Csökkenő

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hu: A dátum ÉÉÉÉHHNN formátumban.

en: Date in the form of YYYYMM.
hu: A dátum ÉÉÉÉHH formátumban.

en: Date in the form of YYYY.
hu: A dátum ÉÉÉÉ formátumban.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hu: A dátum HH formátumban (01–12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hu: A dátum NN formátumban (01–31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hu: A dátum WW formátumban (01–53).

en: Default content index created by the Database Search Defaults module
hu: A <em>Database Search Defaults</em> modul által létrehozott alapértelmezés szerinti tartalom index.

en: Default database server created by the Database Search Defaults module
hu: A <em>Database Search Defaults</em> modul által létrehozott alapértelmezés szerinti adatbázis kiszolgáló.
