GEDCOM (1.0.0) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Comments
id: Komentar

en: Search
id: Pencarian

en: Parents
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: View
id: Lihat

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Comment
id: Komentar

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Events
id: Acara

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Today
id: Hari ini

en: Changed
id: Berubah

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: Family
id: Famili

en: Search content
id: Mencari konten

en: About
id: Tentang

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Search result
id: Hasil pencarian

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Asc
id: Urutan turun

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)
