GEDCOM (1.0.0) - en to it translation catalogue (46 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Comments
it: Commenti

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Parents
it: Padri

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Created
it: Creato

en: Create
it: Crea

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Comment
it: Commento

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Attributes
it: Attributi

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Today
it: Oggi

en: Changed
it: Modificato

en: Apply
it: Applica

en: Offset
it: Scostamento

en: Family
it: Cognome

en: Search content
it: Cerca tra i contenuti

en: About
it: Informazioni

en: ascending
it: ascendente

en: descending
it: discendente

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Search result
it: Risultato della ricerca

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: Master
it: Principale

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).
