GEDCOM (1.0.1) - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Comments
ja: コメント

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Parents
ja: 上位

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Comment
ja: コメント

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Events
ja: イベント

en: Attributes
ja: 属性

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Today
ja: 今日

en: Changed
ja: 変更済

en: Apply
ja: 適用

en: Offset
ja: オフセット

en: Search content
ja: コンテンツの検索

en: About
ja: アバウト

en: ascending
ja: 昇順

en: descending
ja: 降順

en: Birthdays
ja: 誕生日

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Search result
ja: 検索結果

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。
