GEDCOM (1.0.1) - en to nl translation catalogue (50 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Comments
nl: Reacties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Parents
nl: Bovenliggenden

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: View
nl: Weergeven

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Create
nl: Aanmaken

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Comment
nl: Reactie

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Desc
nl: Aflopend

en: Events
nl: Evenementen

en: Attributes
nl: Attributen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Today
nl: Vandaag

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Apply
nl: Toepassen

en: Children
nl: Kinderen

en: Family
nl: Familie

en: Search content
nl: Inhoud doorzoeken

en: About
nl: Over

en: event
nl: evenement

en: descending
nl: Aflopend

en: Birthdays
nl: Verjaardagen

en: Search index
nl: Zoekindex

en: no value
nl: geen waarde

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Search result
nl: Zoekresultaat

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: Individuals
nl: Personen

en: Event types
nl: Evenementtypes

en: Asc
nl: Oplopend

en: Date in the form of CCYYMMDD.
nl: Datum in de notatie CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
nl: Datum in de notatie YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
nl: Datum in de notatie YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
nl: Datum genoteerd als MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
nl: Datum genoteerd als DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
nl: Datum genoteerd als WW (01 - 53).
