GEDCOM (1.0.0) - en to ro translation catalogue (44 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Delete
ro: Șterge

en: Comments
ro: Comentarii

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Parents
ro: Părinți

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: View
ro: Afișează

en: Created
ro: Creat

en: Create
ro: Crează

en: All
ro: Toate

en: Page
ro: Pagina

en: Comment
ro: Comentariu

en: Authored by
ro: Autor

en: Desc
ro: Descendent

en: Events
ro: Evenimente

en: Attributes
ro: Atribute

en: Sort by
ro: Sortare după

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Today
ro: Azi

en: Changed
ro: Schimbat

en: Apply
ro: Aplică

en: Offset
ro: Decalaj

en: Search content
ro: Căutare conţinut

en: About
ro: Despre

en: Search index
ro: Index căutare

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Search result
ro: Rezultat căutare

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).
