Module generator UI (8.x-1.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (54 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Language
hu: Nyelv

en: For
hu: Mire vonatkozóan

en: Tags
hu: Címkék

en: Version
hu: Verzió

en: Number
hu: Szám

en: Message
hu: Üzenet

en: Weight
hu: Súly

en: Name
hu: Név

en: Length
hu: Hosszúság

en: Path
hu: Útvonal

en: ID
hu: Azonosító

en: Email
hu: E-mail

en: Created
hu: Létrehozva

en: Include
hu: Befoglalás

en: Page title
hu: Oldal címe

en: E-mail address
hu: E-mail cím

en: Authored by
hu: Szerző

en: Merge
hu: Egyesít

en: Filters
hu: Szűrők

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Gender
hu: Nem

en: Object
hu: Objektum

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: Changed
hu: Módosítva

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: Join
hu: Kapcsolás

en: date
hu: dátum

en: Blocks
hu: Blokkok

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Surname
hu: Vezetéknév

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Keys
hu: Kulcsok

en: Set
hu: Beállítás

en: Package
hu: Csomag

en: Module name
hu: Modulnév

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Not enabled
hu: Nincs engedélyezve

en: If
hu: Ha

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
hu: A telepített PHP nagyon régi. A Drupal működéséhez PHP %version szükséges.

en: Dependencies
hu: Függőségek

en: Delete entity
hu: Entitás törlése

en: Hello World
hu: Hello világ

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: No placeholder
hu: Nincs helykitöltő

en: Route name
hu: Útvonal neve

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
hu: %name: az e-mail cím nem lehet hosszabb mint @max karakter.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.
