Module generator UI (8.x-1.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (58 entries)

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Development
uk: Розробка

en: Language
uk: Мова

en: For
uk: Для

en: Tags
uk: Теґи

en: Version
uk: Версія

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Length
uk: Довжина

en: Path
uk: Шлях

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Created
uk: Створено

en: Include
uk: Долучити

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: Authored by
uk: Автор

en: Merge
uk: Об'єднати

en: Filters
uk: Фільтри

en: First Name
uk: Ім'я

en: Gender
uk: Стать

en: Object
uk: Об'єкт

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: Changed
uk: Змінено

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: Join
uk: Увійти

en: date
uk: дата

en: Blocks
uk: Блоки

en: Permission
uk: Повноваження

en: Surname
uk: Прізвище

en: Language code
uk: Код мови

en: Keys
uk: Ключі

en: Set
uk: Встановлення

en: Package
uk: Пакунок

en: Module name
uk: Назва модуля

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Not enabled
uk: Вимкнено

en: If
uk: Якщо

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
uk: Встановлений PHP застарілий. Для роботи Drupal потрібно як мінімум PHP версії %version.

en: Dependencies
uk: Залежності

en: Delete entity
uk: Видалити сутність

en: Hello World
uk: Привіт, світ

en: Form id
uk: Ідентифікатор форми

en: About the module
uk: Про модуль

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: No placeholder
uk: Заповнювач відсутній

en: Route name
uk: Назва маршруту

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
uk: %name: адреса електронної пошти не може перевищувати @max символів

en: Link to the modules on Drupal.org :
uk: Посилання на модулі на Drupal.org :

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.
