Module generator UI (8.x-1.0-alpha4) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Development
id: Pengembangan

en: Language
id: Bahasa

en: For
id: Untuk

en: Tags
id: Tag

en: Version
id: Versi

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Length
id: Panjang

en: Path
id: Jalur

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Include
id: Termasuk

en: Page title
id: Judul halaman

en: Comment
id: Komentar

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Role
id: Peran

en: Filters
id: Filter

en: First Name
id: Nama Depan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Changed
id: Berubah

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Join
id: Bergabung

en: date
id: tanggal

en: Blocks
id: Blok

en: Permission
id: Kewenangan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Keys
id: Kunci

en: Package
id: Paket

en: Module name
id: Nama modul

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Not enabled
id: Tidak aktif

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
id: Instalasi PHP anda sudah terlalu tua. Drupal membutuhkan setidaknya PHP %version.

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: No placeholder
id: Tidak ada placeholder

en: Route name
id: Nama rute

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
id: %name: alamat surel tidak dapat melebihi @max characters.
