Module generator UI (8.x-1.0-alpha4) - en to ru translation catalogue (64 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Development
ru: Разработка

en: Language
ru: Язык

en: For
ru: Для

en: Tags
ru: Теги

en: Version
ru: Версия

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Label
ru: Метка

en: Length
ru: Длина

en: Path
ru: Путь

en: User
ru: Пользователь

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Include
ru: Включить

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Comment
ru: Комментарий

en: E-mail address
ru: E-mail адрес

en: Authored by
ru: Автор

en: Merge
ru: Объединить

en: Role
ru: Роль

en: Filters
ru: Фильтры

en: First Name
ru: Имя

en: Gender
ru: Пол

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Object
ru: Объект

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Changed
ru: Изменение

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: Join
ru: Присоединиться

en: date
ru: дата

en: Blocks
ru: Блоки

en: Permission
ru: Право доступа

en: Surname
ru: Фамилия

en: Language code
ru: Код языка

en: Keys
ru: Ключи

en: Package
ru: Пакет

en: Module name
ru: Название модуля

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Not enabled
ru: Выключено

en: If
ru: Если

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
ru: Ваша сборка PHP устарела. Для работы Drupal требуется PHP версии не меньше %version.

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Form id
ru: Идентификатор формы

en: AJAX 'After': Click to put something after the div
ru: AJAX 'After': Нажмите, чтобы поместить что-либо после div

en: AJAX 'before': Click to put something before the div
ru: AJAX 'before': Нажмите, чтобы поместить что-либо перед div

en: AJAX html: Replace the HTML in a selector.
ru: AJAX html: Заменить HTML в селекторе.

en: About the module
ru: О модуле

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ru: Текст, который будет показан в поле до начала ввода значения. Обычно это подсказка с примером значения или короткое описание ожидаемого формата.

en: Placeholder: @placeholder
ru: Заполнитель: @placeholder

en: No placeholder
ru: Нет заполнителя

en: Route name
ru: Название маршрута

en: Generate code
ru: Сгенерировать код

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
ru: %name: email-адрес не должен превышать @max символа(ов).

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.
