Module generator UI (8.x-1.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Development
fr: Développement

en: Language
fr: Langue

en: For
fr: Pour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Number
fr: Nombre

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Label
fr: Libellé

en: Length
fr: Longueur

en: Path
fr: Chemin

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Include
fr: Inclure

en: Page title
fr: Titre de page

en: Comment
fr: Commentaire

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Merge
fr: Fusionner

en: Role
fr: Rôle

en: Filters
fr: Filtres

en: First Name
fr: Prénom

en: Gender
fr: Sexe

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Object
fr: Objet

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Changed
fr: Modifié

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Join
fr: S'inscrire

en: Blocks
fr: Blocs

en: Permission
fr: Droit

en: Surname
fr: Nom de famille

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Keys
fr: Clés

en: Set
fr: Défini

en: Package
fr: Paquet

en: Module name
fr: Nom du module

en: Machine name
fr: Nom système

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Not enabled
fr: Non activé

en: If
fr: Si

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: hello
fr: bonjour

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
fr: Votre version de PHP est trop ancienne. Drupal nécessite au moins la version %version de PHP.

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: AJAX 'After': Click to put something after the div
fr: AJAX 'After' : Cliquer pour mettre quelque chose après la div

en: AJAX 'Alert': Click to alert
fr: AJAX 'Alert' : Cliquer pour alerter

en: AJAX 'Append': Click to append something
fr: AJAX 'Append' : Cliquer pour ajouter quelque chose

en: AJAX 'before': Click to put something before the div
fr: AJAX 'before' : Cliquer pour mettre quelque chose avant la div

en: AJAX html: Replace the HTML in a selector.
fr: AJAX html : Remplace le HTML dans un sélecteur.

en: That e-mail address is not valid.
fr: Cette adresse de courriel n'est pas valide

en: AJAX changed: Click to mark div changed with asterisk.
fr: AJAX changed : Cliquer pour marquer la div changée avec astérisque.

en: AJAX insert: Let client insert based on #ajax['method'].
fr: AJAX insert : Laisse le client insérer basé sur #ajax['method'].

en: AJAX 'remove': Click to remove text
fr: AJAX 'remove' : Cliquer pour retirer le texte

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: No placeholder
fr: Aucun placeholder

en: Route name
fr: Nom de la route

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
fr: %name : l'adresse de courriel ne peut pas dépasser @max caractères.

en: Set the '#box' div to be blue.
fr: Définir la div '#box' pour être bleue.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.
