Module generator UI (8.x-1.0-alpha4) - en to tr translation catalogue (53 entries)

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Development
tr: Geliştirme

en: Language
tr: Dil

en: For
tr: İçin

en: Tags
tr: Etiketler

en: Version
tr: Sürüm

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Length
tr: Uzunluk

en: Path
tr: Yol

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Include
tr: Dahil et

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Comment
tr: Yorum

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Authored by
tr: Yazan

en: Role
tr: Rol

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: First Name
tr: Adı

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Changed
tr: Değişti

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Join
tr: Katıl

en: date
tr: tarih

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Permission
tr: İzinler

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Package
tr: Paket

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Not enabled
tr: Etkin değil

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
tr: PHP kurulumunuz çok eski. Drupal en az PHP %version gerektirir.

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: No placeholder
tr: Yer tutucu yok

en: Route name
tr: Yol adı

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
tr: %name: e-posta adresi @max karakterden uzun olamaz.
