Geofield Map (3.0.19) - en to uk translation catalogue (74 entries)

en: enabled
uk: увімкнено

en: Value
uk: Значення

en: disabled
uk: вимкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Weight
uk: Вага

en: none
uk: немає

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Cache Settings
uk: Установки кешу

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Upload
uk: Викласти

en: Options
uk: Опції

en: Fields
uk: Поля

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Scale
uk: Масштаб

en: Provider
uk: Постачальник

en: Option
uk: Параметр

en: Position
uk: Позиція

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Google Maps API Key
uk: Ключ від Google Maps API

en: normal
uk: звичайно

en: Delay
uk: Затримка

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
uk: Ширина карти Google за замовчуванням у форматі довжини CSS або в відсотках. Приклади: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
uk: Висота карти Google за замовчуванням у форматі довжини CSS або в відсотках. Приклади: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Satellite
uk: Супутник

en: Hybrid
uk: Змішаний

en: Marker
uk: Позначка

en: Map type
uk: Тип карти

en: Map width
uk: Ширина карти

en: Map height
uk: Висота карти

en: Max
uk: Мах

en: Visualization
uk: Візуалізація

en: Default value
uk: Базове значення

en: Please wait...
uk: Зачекайте, будь ласка...

en: tiny
uk: дрібний

en: small
uk: малий

en: Drawing
uk: Малювання

en: Google Maps
uk: Карти Google

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: - none -
uk: - порожньо -

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Draggable
uk: Доступне для перенесення

en: Map zoom
uk: Масштаб карти

en: Data Source
uk: Джерело даних

en: Providers
uk: Провайдери

en: - Any -
uk: - Усі -

en: Min
uk: Мін

en: Geometry
uk: Геометрія

en: Behaviour
uk: Поведінка

en: Maximum file size
uk: Максимальний розмір файла

en: Terrain
uk: Ландшафт

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
uk: Для встановлення дозволеного розміру файла введіть таке значення як "512" (байт), "80 KB" (кілобайт) або "50 MB" (мегабайт). Якщо значення немає, розміри файлів будуть обмежуватись лише налаштуваннями PHP щодо максимального розміру повідомлення та відвантаженого файла (поточні обмеження <strong>%limit</strong>).

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Map center
uk: Центр карти

en: auto
uk: автоматичний

en: Tooltip field
uk: Поле підказки

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
uk: Розширення вводити через пробіл або кому і крапку перед розширенням не ставити.

en: Default Map Type
uk: Типовий тип мапи

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Places
uk: Місця

en: Geofield Map
uk: Карта Geofield

en: Additional Options
uk: Додаткові параметри

en: Initial
uk: Початковий

en: Which field contains geodata?
uk: Яке поле містить географічні дані?

en: Checked
uk: Перевірено

en: - any -
uk: - усе -

en: Relative Path
uk: Відносний шлях

en: Force
uk: Сила

en: Remove button
uk: Кнопка вилучення

en: Zoom level: @zoom
uk: Масштаб: @zoom

en: The image file is invalid or the image type is not allowed. Allowed types: %types
uk: Файл зображення некоректний або тип зображення недозволений. Дозволені типи: %types
