Geofield Map (3.0.7) - en to it translation catalogue (35 entries)

en: enabled
it: attivato

en: Value
it: Valore

en: disabled
it: disattivato

en: Yes
it: Sì

en: Weight
it: Peso

en: none
it: nessuno

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Upload
it: Carica

en: Options
it: Opzioni

en: Fields
it: Campi

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Scale
it: Scala

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Option
it: Opzione

en: Position
it: Posizione

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: normal
it: normale

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: tiny
it: minima

en: small
it: piccola

en: Data Source
it: Sorgente dati

en: Providers
it: Fonti esterne

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Geometry
it: Geometria

en: Maximum file size
it: Dimensione massima del file

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Inserire un valore del tipo "512" (byte), "80 KB" (kilobyte) opure "50 MB" (megabyte) in modo da limitare la dimensione permessa. Se il campo viene lasciato vuoto la dimensione verrà limitata solo dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: Image style
it: Stile immagine

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Checked
it: Selezionato
