Geofield Map (8.x-2.45) - en to tr translation catalogue (43 entries)

en: enabled
tr: etkin

en: Value
tr: Değer

en: disabled
tr: etkin değil

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Fields
tr: Alanlar

en: Scale
tr: Ölçek

en: Option
tr: Seçenek

en: Google Maps API Key
tr: Google Haritalar (Google Maps) API anahtarı

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Google Maps
tr: Google Haritalar

en: - none -
tr: - hiçbiri -

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Maximum file size
tr: Dosya boyutu üst sınırı

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
tr: Dosya boyutunu sınırlamak için "512" (bayt), "80 KB" (kilobayt), "50 MB" (megabayt) gibi bir değer girin. Boş bırakılır ise PHP'nin en fazla yükleme boyutu kullanılacaktır.

en: Image style
tr: Resim stili

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
tr: Uzantıları virgül ile boşluk bırakarak yazın, nokta koymayın.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Map Library
tr: Harita Kütüphanesi

en: Focus Zoom level
tr: Yakınlaştırma seviyesine odaklan

en: Click to Find marker
tr: Harita işaretçisini Bulmak için tıklayın

en: Click to place marker
tr: Harita işaretleyicisini yerleştirmek için tıklayınız

en: If checked, the selected Geoaddress Field will be Hidden to the user in the edit form, </br>and totally managed by the Geofield Reverse Geocode
tr: Eğer onay kutusu seçili ise, seçili Geoadress Alanı düzenleme formunda gizli olur, </br> ve tamamen Geofield Reverse Geocode tarafından yönetilir.

en: If checked, the selected Geoaddress Field will be Disabled to the user in the edit form, </br>and totally managed by the Geofield Reverse Geocode
tr: Eğer onay kutusu işaretli olursa, seçili Geoaddress Alanı kullanıcıya Devredışı olur, </br>ve tamamen Geofield Reverse Geocode tarafından yönetilir.

en: Map Library: @state
tr: Harita Kütüphanesi: @state

en: Map Type: @state
tr: Harita Tipi: @state

en: Google Maps API Key: @state
tr: Google Haritalar API Anahtarı: @state

en: Map Type Selector: @state
tr: Harita Tipi Seçici: @state

en: Zoom Levels -
tr: Yaklaştırma Seviyeleri -

en: Start: @state;
tr: Başlat: @state;

en: Focus: @state;
tr: Odakla: @state;

en: Min: @state;
tr: En az: @state;

en: Max: @state;
tr: En çok: @state;

en: HTML5 Geolocation button: @state
tr: HTML5 Geolocation düğmesi: @state

en: Click to find marker: @state
tr: İşaretçiyi bulmak için tıkla: @state

en: Click to place marker: @state
tr: Tıklayarak işaretçiyi bırakın: @state

en: Geoaddress Field: @state
tr: Geoadress Alanı: @state

en: Geoaddress Field Hidden: @state
tr: Geoaddress Alanı Gizlenmiştir: @state
