Geofield Map (8.x-2.88) - en to nl translation catalogue (62 entries)

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: Value
nl: Waarde

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Weight
nl: Gewicht

en: none
nl: geen

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Upload
nl: Uploaden

en: Options
nl: Opties

en: Fields
nl: Velden

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Scale
nl: Schalen

en: Option
nl: Optie

en: Position
nl: Positie

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Google Maps API Key
nl: Google Maps API-sleutel

en: normal
nl: normaal

en: Delay
nl: Vertraging

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
nl: De standaardbreedte van een Google Maps-kaart, als CSS-lengte of -percentage. Bijvoorbeeld: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
nl: De standaardhoogte van een Google Maps-kaart, als CSS-lengte of -percentage. Bijvoorbeeld: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Satellite
nl: Satteliet

en: Hybrid
nl: Hybride

en: Map type
nl: Kaartsoort

en: Map width
nl: Kaartbreedte

en: Map height
nl: Kaarthoogte

en: Max
nl: Maximaal

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Please wait...
nl: Even geduld...

en: tiny
nl: zeer klein

en: small
nl: klein

en: Field Name
nl: Veldnaam

en: - none -
nl: - geen -

en: Token module
nl: Token-module

en: Map zoom
nl: Zoom kaart

en: Data Source
nl: Databron

en: - Any -
nl: - Elk -

en: Min
nl: Minimaal

en: Geometry
nl: Geometrie

en: Zoom Level
nl: Zoom-niveau

en: Behaviour
nl: Gedrag

en: Maximum file size
nl: Maximale bestandsgrootte

en: Terrain
nl: Terrein

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
nl: Voer een waarde zoals '512' (bytes), '80 kB' (kilobytes) of '50 MB' (megabytes) in voor de maximale bestandsgrootte. Als dit veld leeg wordt gelaten dan bepalen de PHP-instellingen, 'maximum post' en 'file upload' de maximale grootte (de huidige limiet is <strong>%limit</strong>).

en: Image style
nl: Afbeeldingsstijl

en: Map center
nl: Midden van de kaart

en: Map controls
nl: Kaartcontroles

en: auto
nl: automatisch

en: Tooltip field
nl: Tooltip-veld

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
nl: Scheid de extensies met een spatie of komma en plaats er geen punt voor.

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Places
nl: Plaatsen

en: Initial
nl: Initieel

en: Checked
nl: Aangevinkt

en: - any -
nl: - alle -

en: Street view control
nl: Street View-instellingen

en: Remove button
nl: Verwijderen-knop

en: The image file is invalid or the image type is not allowed. Allowed types: %types
nl: De afbeelding is foutief of het bestandstype is niet toegestaan. Toegestane bestandstypes: %types
