Geolocation Field (8.x-3.0-rc1) - en to fr translation catalogue (116 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Enable
fr: Activer

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: North
fr: Nord

en: East
fr: Est

en: South
fr: Sud

en: West
fr: Ouest

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Icon
fr: Icône

en: Region
fr: Région

en: Anchor
fr: Ancre

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Components
fr: Composants

en: Content type
fr: Type de contenu

en: All
fr: Tout

en: Bottom
fr: Bas

en: Client ID
fr: Identifiant (ID) de client

en: Off
fr: Désactivé

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: API Key
fr: Clé d'API

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Address
fr: Adresse

en: General
fr: Général

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Padding
fr: Remplissage

en: Postal code
fr: Code postal

en: Add location
fr: Ajouter un emplacement

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Google Maps API Key
fr: Clé pour l'API Google Maps

en: Sort by
fr: Trier par

en: Token
fr: Jeton (token)

en: API key
fr: Clé d'API

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Minimum width
fr: Largeur minimum

en: Default map type
fr: Type de carte par défaut

en: Map
fr: Carte

en: Stroke color
fr: Couleur de trait

en: Stroke weight
fr: Poids du trait

en: Stroke opacity
fr: Opacité du trait

en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

en: Fill opacity
fr: Opacité du remplissage

en: Controls
fr: Contrôles

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Locality
fr: Localité

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Image path
fr: Chemin de l'image

en: Apply
fr: Appliquer

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Taxonomy Terms
fr: Termes de taxonomie

en: Max Width
fr: Largeur maximale

en: Max Height
fr: Hauteur maximale

en: Google Maps API key
fr: Clé d'API Google Maps

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Offset
fr: Décalage

en: Data
fr: Données

en: Attribution
fr: Paternité

en: About
fr: À propos

en: Subdomains
fr: Sous-domaines

en: Behavior
fr: Comportement

en: Metric
fr: Métrique

en: Icon path
fr: Chemin de l'icône

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: Locations
fr: Emplacements

en: Proximity
fr: Proximité

en: Kilometers
fr: Kilomètres

en: Origin
fr: Origine

en: Border radius
fr: Rayon de la bordure

en: Meta data
fr: Méta données

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Top center
fr: En haut au centre

en: Bottom center
fr: En bas au centre

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Title Field
fr: Champ Titre

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Distance unit
fr: Unité de distance

en: Min Width
fr: Largeur minimale

en: Master
fr: Principal

en: Geolocation
fr: Géolocalisation

en: HTML5 widget
fr: Widget HTML5

en: Geolocation HTML5
fr: Géolocalisation HTML5

en: ID field
fr: Champ ID

en: Size of the icon image in pixels.
fr: Taille de l'icône en pixels.

en: Boundary
fr: Limite

en: Address field
fr: Champ adresse
