Geolocation Field (8.x-3.12) - en to nl translation catalogue (155 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: On
nl: Aan

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Version
nl: Versie

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: North
nl: noord

en: East
nl: oost

en: South
nl: zuid

en: West
nl: west

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Font Size
nl: Lettergrootte

en: Top
nl: Bovenaan

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Icon
nl: Pictogram

en: Format
nl: Opmaak

en: Region
nl: Gebied

en: Anchor
nl: Anker

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Components
nl: Componenten

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Options
nl: Opties

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Client ID
nl: Klant-ID

en: Url
nl: URL

en: Off
nl: Uit

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: API Key
nl: API-sleutel

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: General
nl: Algemeen

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Color
nl: Kleur

en: Destination
nl: Bestemming

en: Option
nl: Optie

en: Position
nl: Positie

en: City
nl: Plaats

en: Postal code
nl: Postcode

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Coordinates
nl: Coördinaten

en: Google Maps API Key
nl: Google Maps API-sleutel

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Full
nl: Volledig

en: Countries
nl: Landen

en: API key
nl: API-sleutel

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: Minimum height
nl: Minimumhoogte

en: Minimum width
nl: Minimumbreedte

en: Default map type
nl: Standaard kaarttype

en: Map
nl: Landkaart

en: Minimum zoom
nl: Minimale zoom

en: Controls
nl: Besturingselementen

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Style
nl: Stijl

en: Font Family
nl: Font familie

en: Standard
nl: Standaard

en: Top left
nl: Linksboven

en: Top right
nl: Rechtsboven

en: Bottom right
nl: Rechtsonder

en: Bottom left
nl: Linksonder

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Locality
nl: Plaats

en: Fill Color
nl: Vulkleur

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Image path
nl: Afbeeldingspad

en: Apply
nl: Toepassen

en: Relationship type
nl: Relatietype

en: Synchronization
nl: Synchronisatie

en: Taxonomy Terms
nl: Taxonomietermen

en: Google Maps API key
nl: Google Maps-API-sleutel

en: Distance
nl: Afstand

en: Editor
nl: Redacteur

en: Transparent
nl: Transparant

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Miles
nl: Mijlen

en: Border color
nl: Randkleur

en: Package
nl: Pakket

en: Data
nl: Gegevens

en: Attribution
nl: Naamsvermelding

en: About
nl: Over

en: Setting
nl: Instelling

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Metric
nl: Metrisch

en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Direction
nl: Richting

en: Maximum height
nl: Maximumhoogte

en: Maximum width
nl: Maximumbreedte

en: Directions
nl: Instructies

en: Zoom level
nl: Zoomniveau

en: Locations
nl: Locaties

en: Proximity
nl: Nabijheid

en: Origin
nl: Oorsprong

en: Latitude field
nl: Breedtegraad-veld

en: Longitude field
nl: Lengtegraad-veld

en: Border radius
nl: Randradius

en: Meta data
nl: Metadata

en: Point
nl: Punt

en: Displays
nl: Weergaven

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Select which display or displays this should attach to.
nl: Selecteer aan welke weergave(n) dit gekoppeld moet worden

en: - All -
nl: - Alle -

en: Geometry
nl: Geometrie

en: Layers
nl: Lagen

en: Styles
nl: Stijlen

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Top center
nl: Middenboven

en: Bottom center
nl: Middenonder

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: Title Field
nl: Titelveld

en: Libraries
nl: Bibliotheken

en: Exposed
nl: Zichtbaar gemaakt

en: Get Directions
nl: Routebeschrijving maken

en: Width value
nl: Breedtewaarde

en: Height value
nl: Hoogtewaarde

en: Travel mode
nl: Reismodus

en: Grid Size
nl: Rastergrootte

en: Distance unit
nl: Afstandseenheid

en: Driving
nl: Met de auto

en: Walking
nl: Te voet

en: Bicycling
nl: Met de fiets

en: Access key
nl: Toegangssleutel

en: Asc
nl: Oplopend

en: Geolocation
nl: Geolocatie

en: HTML5 widget
nl: HTML5-widget

en: Access Token
nl: Toegangstoken

en: Boundary
nl: Grens

en: Yandex Maps API Key
nl: Yandex Maps-API-sleutel

en: Address field
nl: Adresveld

en: Width: @width
nl: Breedte: @width

en: Height: @height
nl: Hoogte: @height

en: Library name
nl: Bibliotheeknaam

en: Unable to geocode "@address" with error: "@error". Request URL: @url
nl: De geografische locatie van '@address' kan niet worden bepaald. Foutmelding "@error". URL: @url
