GeSHi Filter for syntax highlighting (8.x-1.3) - en to nl translation catalogue (20 entries)

en: Language
nl: Taal

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Settings
nl: Instellingen

en: All
nl: Alle

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Languages
nl: Talen

en: Syntax highlighting options
nl: Syntax markering-opties

en: No highlighting
nl: Geen markering

en: Styling, layout and CSS
nl: Stijl, lay-out en CSS

en: CSS mode for syntax highlighting
nl: CSS-modus voor syntax-markering

en: Source code
nl: Broncode

en: Syntax highlighting mode
nl: Syntax-markeringsmodus

en: About
nl: Over

en: download method
nl: downloadmethode

en: text formats
nl: tekstformaten

en: Filter HTML
nl: HTML filteren

en: text format
nl: tektsformaat

en: You can enable syntax highlighting of source code with the following tags: @tags.
nl: U kan syntax highlighting van broncode inschakelen met de volgende tags: @tags.
