Gin Admin Theme (4.0.1) - en to nl translation catalogue (128 entries)

en: Content
nl: Inhoud

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Version
nl: Versie

en: Overview
nl: Overzicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Default
nl: Standaard

en: Layout
nl: Lay-out

en: User
nl: Gebruiker

en: Files
nl: Bestanden

en: Create
nl: Aanmaken

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Web Server
nl: Webserver

en: Header
nl: Kop

en: Custom
nl: Aangepast

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: System
nl: Systeem

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Profile
nl: Profiel

en: Close
nl: Sluiten

en: Select all rows in this table
nl: Selecteer alle regels van deze tabel

en: Deselect all rows in this table
nl: De-selecteer alle regels van deze tabel

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Extend
nl: Uitbreiding

en: Red
nl: Rood

en: Purple
nl: Paars

en: Shortcut
nl: Snelkoppeling

en: Blocks
nl: Blokken

en: Teal
nl: Groenblauw

en: Pink
nl: Roze

en: Hide
nl: Verbergen

en: Green
nl: Groen

en: Orange
nl: Oranje

en: Auto
nl: Automatisch

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Memory limit
nl: Geheugenlimiet

en: Edit %title
nl: Bewerk %title

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Yellow
nl: Geel

en: Light
nl: Licht

en: First sidebar
nl: Eerste zijbalk

en: Includes: %includes
nl: Bevat: %includes

en: Neutral
nl: Neutraal

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
nl: U heeft nog geen inhoudstypen aangemaakt. <a href="@create-content">Inhoudstype toevoegen</a>.

en: Includes:
nl: Bevat:

en: Enabled: %includes
nl: Ingeschakeld: %includes

en: Disabled: %disabled
nl: Uitgeschakeld: %disabled

en: Collapse
nl: Inklappen

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Light Blue
nl: Lichtblauw

en: Show row weights
nl: Gewicht van rijen tonen

en: Hide row weights
nl: Gewicht van rij verbergen

en: Back to site
nl: Terug naar de website

en: Dark
nl: Donker

en: Last Cron Run
nl: Laatste cron-uitvoering

en: Change order
nl: Volgorde wijzigen

en: Third party settings
nl: Instellingen van derden

en: Drupal Version
nl: Drupal-versie

en: Add @bundle
nl: @bundle toevoegen

en: Dark Purple
nl: Donker paars

en: You have unsaved changes.
nl: Er zijn niet-opgeslagen wijzigingen.

en: Return to site content
nl: Terug naar site-inhoud

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Narrow
nl: Smal

en: High contrast mode
nl: Hoge contrast modus

en: Accent color
nl: Accentkleur

en: General System Information
nl: Algemene systeeminformatie

en: Create new media
nl: Nieuwe media aanmaken

en: Zero items selected
nl: Geen items geselecteerd

en: All @count items selected
nl: Alle @count items geselecteerd

en: Select all media
nl: Selecteer alle media

en: Status Details
nl: Statusdetails

en: An error occurred while trying to preview the media. Please save your work and reload this page.
nl: Er ging iets fout bij het voorvertonen van de media. Sla uw werk op en herlaad deze pagina alstublieft.

en: Claro Green
nl: Claro Groen

en: Same as Accent color
nl: Gelijk aan Accentkleur

en: gin settings
nl: gin instellingen

en: The classic toolbar
nl: De klassieke werkbalk

en: Admin theme settings
nl: Beheerthema-instellingen

en: Enable overrides
nl: Overschrijvingen inschakelen

en: Enables default admin theme overrides.
nl: Maakt standaard beheerthema-overschrijvingen mogelijk.

en: Enables Darkmode for the admin interface.
nl: Toont de beheerinterface in donkere modus.

en: Gin Blue (Default)
nl: Gin blauw (Standaard)

en: Sidebar, Vertical Toolbar (Default)
nl: Zijbalk, verticale werkbalk (Standaard)

en: Horizontal, Modern Toolbar
nl: Horizontaal, moderne werkbalk

en: Legacy, Classic Drupal Toolbar
nl: Verouderd, klassieke Drupal-werkbalk

en: Gin Focus color (Default)
nl: Gin focuskleur (Standaard)

en: Enables high contrast mode.
nl: Schakelt de hoge contrastmodus in.

en: Preset accent color
nl: Vooringestelde accentkleur

en: Preset focus color
nl: Vooringestelde focuskleur

en: Custom Accent color
nl: Aangepaste accentkleur

en: Module Link
nl: Module-link

en: Use with caution, values should meet a11y criteria.
nl: Wees voorzichtig bij gebruik, waarden moeten voldoen aan de toegankelijkheidscriteria.

en: The accent color
nl: De accentkleur

en: The focus color
nl: De focuskleur

en: Users can override Gin settings
nl: Gebruikers kunnen de Gin-instellingen overschrijven

en: Expose the admin theme settings to users.
nl: De beheerthema-instellingen zichtbaar maken voor gebruikers.

en: Let user override theme
nl: De gebruiker het thema laten overschrijven

en: Focus color
nl: Focuskleur

en: The darkmode
nl: De donkere modus

en: This setting is overridden by the <a href=":editUrl">current user</a>. @title: %value
nl: Deze instelling is overschreven door de <a href=":editUrl">huidige gebruiker</a>. @title: %value

en: Back to Administration
nl: Terug naar het beheer

en: Secondary toolbar in Frontend
nl: Secundaire werkbalk in frontend

en: Navigation (Drupal Toolbar)
nl: Navigatie (Drupal-werkbalk)

en: Show Secondary Toolbar in Frontend
nl: Secundaire werkbalk tonen in frontend

en: Show the secondary toolbar in the Frontend (when logged in to Drupal).
nl: De secundaire werkbalk tonen in de frontend (indien ingelogd in Drupal).

en: @title <span class="page-title__language">(@language translation)</span>
nl: @title <span class="page-title__language">(@language vertaling)</span>

en: Layout density
nl: Lay-out dichtheid

en: Hide sidebar panel
nl: Zijbalkpaneel verbergen

en: Show sidebar panel
nl: Zijbalkpaneel tonen

en: Close sidebar panel
nl: Zijbalkpaneel sluiten

en: Changes the layout density for tables in the admin interface.
nl: Verandert de lay-out dichtheid voor tabellen in de beheerinterface.

en: Custom Focus color
nl: Aangepaste focuskleur

en: Increase contrast
nl: Contrast verhogen

en: Collapse sidebar
nl: Zijbalk inklappen

en: Expand sidebar
nl: Zijbalk uitklappen

en: New Drupal Navigation, Test integration
nl: Nieuwe Drupal-navigatie, testintegratie

en: Administrative toolbar content
nl: Beheer-werkbalk inhoud

en: More actions
nl: Meer acties

en: Move in any direction
nl: In elke richting bewegen
