Gin Admin Theme (5.0.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (67 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Status
fa: وضعیت

en: Content
fa: محتوا

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Version
fa: نسخه

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Layout
fa: آرایش

en: User
fa: کاربر

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Create
fa: ایجاد

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Web Server
fa: وب سرور

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Header
fa: سربرگ

en: Custom
fa: سفارشی

en: Bookmarks
fa: نشانه‌ها

en: Media
fa: رسانه

en: System
fa: سیستم

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Profile
fa: نمایه

en: Close
fa: بستن

en: Select all rows in this table
fa: انتخاب همه سطرها در این جدول

en: Deselect all rows in this table
fa: عدم انتخاب همه سطرها در این جدول

en: Log out
fa: خروج

en: Extend
fa: توسعه

en: Red
fa: قرمز

en: Shortcut
fa: میان‌بر

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Green
fa: سبز

en: Orange
fa: نارنجی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Memory limit
fa: محدودیت حافظه

en: Edit %title
fa: ویرایش %title

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Light
fa: روشن

en: First sidebar
fa: اولین نوار کناری

en: Includes: %includes
fa: عبارتند از: %includes

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fa: شما هنوز هیچ نوع محتوایی تعریف نکرده‌اید. برای افزودن یک نوع محتوای جدید به <a href="@create-content">صفحه ایجاد نوع محتوا</a> بروید.

en: Includes:
fa: شامل:

en: Enabled: %includes
fa: فعال‌شده: %includes

en: Disabled: %disabled
fa: غیرفعال: %disabled

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Show row weights
fa: نمایش وزن سطرها

en: Hide row weights
fa: مخفی نمودن وزن سطرها

en: Back to site
fa: بازگشت به سایت

en: Dark
fa: تاریک

en: Third party settings
fa: تنظیمات ثانویه

en: Add @bundle
fa: افزودن @bundle

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: Narrow
fa: باریک

en: General System Information
fa: اطلاعات عمومی سیستم

en: Status Details
fa: جزئیات وضعیت

en: Back to Administration
fa: بازگشت به مدیریت
