Gin Admin Theme (5.0.5) - en to sv translation catalogue (99 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Content
sv: Innehåll

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Overview
sv: Översikt

en: Settings
sv: Inställningar

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: User
sv: Användare

en: Files
sv: Filer

en: Create
sv: Skapa

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Web Server
sv: Webbserver

en: Database
sv: Databas

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Custom
sv: Anpassad

en: Appearance
sv: Utseende

en: Profile
sv: Profil

en: Close
sv: Stäng

en: Select all rows in this table
sv: Markera alla rader i tabellen

en: Deselect all rows in this table
sv: Avmarkera alla rader i tabellen

en: Log out
sv: Logga ut

en: Extend
sv: Utöka

en: Red
sv: Röd

en: Purple
sv: Lila

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Blocks
sv: Block

en: Teal
sv: Grönblå

en: Pink
sv: Rosa

en: Hide
sv: Dölj

en: Green
sv: Grön

en: Auto
sv: Automatiskt

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Edit %title
sv: Redigera %title

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Yellow
sv: Gul

en: Light
sv: Ljust

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Compact
sv: Kompakt

en: Includes: %includes
sv: Innehåller: %includes

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create-content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: Includes:
sv: Innehåller:

en: Enabled: %includes
sv: Aktiverade: %includes

en: Disabled: %disabled
sv: Inaktiverade: %disabled

en: Collapse
sv: Fäll in

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Light Blue
sv: Ljusblå

en: Show row weights
sv: Visa radernas vikt

en: Hide row weights
sv: Dölj radernas vikt

en: Back to site
sv: Tillbaka till webbplats

en: Dark
sv: Mörkt

en: Last Cron Run
sv: Senaste körningen av schemalagda aktiviteter

en: Change order
sv: Ändra ordning

en: Third party settings
sv: Tredjepartsinställningar

en: Drupal Version
sv: Version av Drupal

en: Add @bundle
sv: Lägg till @bundle

en: Dark Purple
sv: Mörklila

en: You have unsaved changes.
sv: Du har ändringar som inte sparats.

en: Return to site content
sv: Återgå till webbplatsens innehåll

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Narrow
sv: Smal

en: Accent color
sv: Accentfärg

en: Zero items selected
sv: Inga objekt har valts

en: All @count items selected
sv: Alla @count objekt har valts

en: Select all media
sv: Välj alla media

en: Status Details
sv: Statusdetaljer

en: An error occurred while trying to preview the media. Please save your work and reload this page.
sv: Ett fel uppstod när du försökte förhandsgranska media. Spara ditt arbete och ladda om den här sidan.

en: Same as Accent color
sv: Samma som accentfärg

en: Admin theme settings
sv: Inställningar för administratörstema

en: Enable overrides
sv: Aktivera åsidosättningar

en: Enables default admin theme overrides.
sv: Aktiverar åsidosättande av standardadministrationstema.

en: Enables Darkmode for the admin interface.
sv: Aktivera mörkt tema för administrationsgränsnittet.

en: Gin Blue (Default)
sv: Gin Blå (Standard)

en: Sidebar, Vertical Toolbar (Default)
sv: Sidofält, vertikalt verktygsfält (standard)

en: Horizontal, Modern Toolbar
sv: Horisontell, modernt verktygsfält

en: Legacy, Classic Drupal Toolbar
sv: Legacy, klassiska Drupal Toolbar

en: Gin Focus color (Default)
sv: Gin Focusfärg (standard)

en: Enables high contrast mode.
sv: Aktiverar högkontrastläge.

en: Custom Accent color
sv: Anpassad accentfärg

en: Module Link
sv: Modullänk

en: Use with caution, values should meet a11y criteria.
sv: Använd med försiktighet, värden bör uppfylla alla kriterier.

en: Expose the admin theme settings to users.
sv: Visa inställningarna för administratörstema för användare.

en: Focus color
sv: Fokusfärg

en: Toolbar Menu Logo
sv: Logotyp för verktygsfältsmeny

en: Show a help icon to show/hide form descriptions on content forms.
sv: Visa en hjälpikon för att visa/dölja formulärbeskrivningar på innehållsformulär.

en: Navigation (Drupal Toolbar)
sv: Navigation (Drupal verktygsfält)

en: Enable form description toggle
sv: Aktivera växling av formulärbeskrivning

en: Layout density
sv: Densitet för layout

en: Changes the layout density for tables in the admin interface.
sv: Ändrar layoutdensiteten för tabeller i administratörsgränssnittet.

en: Expand sidebar
sv: Expandera sidofältet
