Gin Admin Theme (8.x-3.0-rc10) - en to hi translation catalogue (42 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Content
hi: सामग्री

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Version
hi: संस्करण

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Layout
hi: ख़ाका

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Create
hi: बनाएँ

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Web Server
hi: वेब सर्वर

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Media
hi: मीडिया

en: System
hi: प्रणाली

en: Appearance
hi: भेष

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Close
hi: बंद करे

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Extend
hi: विस्तार

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Compact
hi: सघन

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Administrative toolbar
hi: प्रशासनिक उपकरण पट्टी

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Narrow
hi: संकीर्ण
