Gin Admin Theme (8.x-3.0-rc12) - en to pt translation catalogue (87 entries)

en: Home
pt: Início

en: Status
pt: Estado

en: Content
pt: Conteúdo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Version
pt: Versão

en: Overview
pt: Vista global

en: Edit
pt: Editar

en: Settings
pt: Definições

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Por defeito

en: User
pt: Utilizador

en: Files
pt: Ficheiros

en: Create
pt: Criar

en: Page title
pt: Título da página

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Web Server
pt: Servidor web

en: Database
pt: Base de dados

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Custom
pt: Personalizado

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: System
pt: Sistema

en: Appearance
pt: Aparência

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: Select all rows in this table
pt: Marcar todas as colunas nesta tabela.

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as colunas nesta tabela.

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Extend
pt: Estender

en: Red
pt: Vermelho

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Blocks
pt: Blocos

en: Hide
pt: Ocultar

en: Green
pt: Verde

en: Orange
pt: Laranja

en: Auto
pt: Automático

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Memory limit
pt: Limite de memória

en: Edit %title
pt: Edite %title

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Yellow
pt: Amarelo

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Compact
pt: Compacto

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar.

en: Includes: %includes
pt: Inclui: %includes

en: Neutral
pt: Neutro

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Vá à <a href="@create-content">página de criação de tipos de conteúdo</a> para adicionar um novo tipo de conteúdo.

en: Includes:
pt: Inclui:

en: Enabled: %includes
pt: Ativado: %includes

en: Disabled: %disabled
pt: Desativado: %disabled

en: Collapse
pt: Expandir

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Light Blue
pt: Azul claro

en: Show row weights
pt: Mostrar coluna de pesos

en: Hide row weights
pt: Ocultar coluna de pesos

en: Back to site
pt: Voltar ao sítio

en: Last Cron Run
pt: Última execução do Cron

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: Drupal Version
pt: Versão do Drupal

en: You have unsaved changes.
pt: Tem alterações não guardadas.

en: Return to site content
pt: Voltar ao conteúdo do sítio

en: Pre-content
pt: Pré-conteúdo

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Narrow
pt: Estreito

en: General System Information
pt: Informação Geral do Sistema

en: Create new media
pt: Crie uma nova media

en: Zero items selected
pt: Zero itens selecionados

en: All @count items selected
pt: Todos os @count itens selecionados

en: Select all media
pt: Selecione todos os media

en: Status Details
pt: Detalhes do Estado

en: An error occurred while trying to preview the media. Please save your work and reload this page.
pt: Ocorreu um erro ao tentar visualizar a media. Guarde o seu trabalho e recarregue esta página.

en: Module Link
pt: Link do Módulo

en: Focus color
pt: Cor de foco

en: Back to Administration
pt: Voltar à Administração

en: @title <span class="page-title__language">(@language translation)</span>
pt: @title <span class="page-title__language"> (@language tradução)</span>

en: Layout density
pt: Densidade da disposição

en: Hide sidebar panel
pt: Esconder o painel da barra lateral

en: Show sidebar panel
pt: Mostrar o painel da barra lateral

en: Close sidebar panel
pt: Fechar o painel da barra lateral
