GitHub Issues (8.x-1.0) - en to cy translation catalogue (6 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Status
cy: Statws

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Category
cy: Categori

en: Save
cy: Cadw

en: Last update
cy: Diweddariad diwethaf
