GitHub Issues (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (7 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Description
it: Descrizione

en: Category
it: Categoria

en: Save
it: Salva

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Labels
it: Etichette
