GLightbox (1.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (96 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: None
fr: Aucun(e)

en: Default
fr: Par défaut

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Off
fr: Désactivé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Gallery
fr: Galerie

en: Media
fr: Média

en: Current
fr: Actuel

en: Close
fr: Fermer

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Fixed
fr: Fixe

en: Caption
fr: Légende

en: Fade
fr: Fondu

en: Content title
fr: Titre du contenu

en: Automatic
fr: Automatique

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Initial height
fr: Hauteur initiale

en: Initial width
fr: Largeur initiale

en: Custom caption
fr: Légende personnalisée

en: About
fr: À propos

en: Opacity
fr: Opacité

en: Next »
fr: Suivant »

en: Per page gallery
fr: Galerie par page

en: Per post gallery
fr: Galerie par contribution

en: No gallery
fr: Pas de galerie

en: Slideshow settings
fr: Paramètres du diaporama

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Transition speed
fr: Vitesse de transition

en: Scrollbars
fr: Barres de défilement

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
fr: Définit la vitesse de transition du fondu et d'élasticité, en millisecondes.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
fr: Niveau d'opacité du premier plan (overlay). Intervalle : de 0 à 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
fr: Règle la vitesse du diaporama, en millisecondes.

en: Text for the slideshow start button.
fr: Texte sur le bouton de démarrage du diaporama.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Max height
fr: Hauteur max

en: Example 1
fr: Exemple 1

en: Example 2
fr: Exemple 2

en: Example 3
fr: Exemple 3

en: Example 4
fr: Exemple 4

en: Example 5
fr: Exemple 5

en: Custom Settings
fr: Paramètres personnalisés

en: Transition type
fr: Type de transition

en: Elastic
fr: Élastique

en: The transition type.
fr: Le type de transition.

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
fr: Un diaporama automatique pour une galerie / groupe de contenu.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
fr: Texte pour le bouton Précédent dans un groupe de relation partagé.

en: Text for the next button in a shared relation group.
fr: Texte pour le bouton Suivant dans un groupe de relation partagé.

en: Development (Uncompressed Code)
fr: Développement (code non compressé)

en: {current} of {total}
fr: {current} sur {total}

en: « Prev
fr: « Préc.

en: Slideshow autostart
fr: Démarrage automatique du diaporama

en: If the slideshow should automatically start to play.
fr: Si le diaporama doit démarrer automatiquement.

en: Slideshow speed
fr: Vitesse du diaporama

en: Start slideshow
fr: Démarrer le diaporama

en: Stop slideshow
fr: Arrêter le diaporama

en: Text for the slideshow stop button.
fr: Texte pour le bouton d'arrêt du diaporama.

en: Styles and options
fr: Styles et options

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Définir une largeur maximum pour le contenu chargé. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Définir une hauteur maximum pour le contenu chargé. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Stockholm Syndrome
fr: Syndrome de Stockholm

en: stop slideshow
fr: stopper le diaporama

en: Set the initial width, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Paramétrer la largeur initiale, avant qu'un contenu ne soit chargé. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: Set the initial height, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Paramétrer la hauteur initiale, avant qu'un contenu ne soit chargé. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: Caption shortening
fr: Raccourcissement de la légende

en: Caption max length
fr: Longueur max de la légende

en: Hide (do not display image)
fr: Masquer (ne pas afficher l'image)

en: Per field in post gallery
fr: Galerie par champ d'une contribution

en: Per field in page gallery
fr: Galerie par champ d'une page

en: Gallery (image grouping)
fr: Galerie (groupement d'images)

en: Custom gallery
fr: Galerie personnalisée

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Toutes les images dans une page avec la même valeur galerie (attribut rel) seront groupées ensembles. Ne peut contenir que des lettres, des nombres et des tirets bas.

en: Content image style: @style
fr: Style d'image du contenu : @style

en: Content image style: Hide
fr: Style d'image du contenu : Masquer

en: Content image style: Original image
fr: Style d'image du contenu : Image originale

en: No special style.
fr: Pas de style particulier.

en: Configure Image Styles
fr: Configurer les styles d'images

en: Entity reference field formatter settings.
fr: Paramètres du formateur de champ de référence d'entité.

en: Node Style
fr: Style du nœud

en: Gallery custom
fr: Galerie personnalisée

en: Caption custom
fr: Légende personnalisée

en: Unique per-request gallery token
fr: Jeton galerie unique par requête

en: Device width
fr: Largeur d'appareil

en: start slideshow
fr: lancer le diaporama

en: Return focus
fr: Restituer le focus

en: Set the mobile device max width. Default: 480px.
fr: Définit la largeur maximale de l'appareil mobile. Par défaut : 480px.

en: Image style for content
fr: Style d'image pour le contenu

en: Image style for first image in content
fr: Style d'image pour la première image du contenu

en: Automatic will use the first non-empty value out of the title, the alt text and the content title.
fr: Automatique utilisera la première valeur non-vide parmi le titre, le texte alt et le titre du contenu.

en: Don't show warning on status report
fr: Ne pas afficher d'avertissement dans le tableau de bord d'administration
